Jak dobrać idealną karmę dla psa?

Jak dobrać idealną karmę dla psa?

Właściciele czworonogów mogą mieć problem z wyborem najlepszej karmy gotowej dla swojego przyjaciela, ponieważ obecnie dostępnych jest wiele różnych jej rodzajów. Sięgamy po nową karmę z wielu powodów – m.in. ze względu na wiek psa, jego masę ciała, stan fizjologiczny, choroby lub gdy widzimy, że wcześniej kupiony pokarm naszemu pupilowi nie służy.

Tempo wzrostu psa oraz wiek, w którym osiąga dojrzałość, zależą od rasy i rozmiarów osiąganych przez dorosłe osobniki. Wzrost jest skomplikowanym procesem, zależnym nie tylko od żywienia, ale także od predyspozycji genetycznych i czynników środowiskowych. Dobra karma dla psa uwzględnia wszystkie te najważniejsze czynniki. Rozpoznanie i uwzględnienie potrzeb szczenięcia jest bardzo ważne ze względu na formowanie się organizmu. Wszelkie dysproporcje będą miały odzwierciedlenie w późniejszym funkcjonowaniu zwierzęcia, a także w jego skłonnościach do zwiększonej zachorowalności.

W przypadku psów rosnących należy podawać pokarm zbilansowany ze względu na specyficzne wymagania żywieniowe w tym okresie życia. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt ras dużych i olbrzymich prawidłowe żywienie może być problematyczne. Psy tych ras jako osobniki dorosłe ważą ok. 40-80 kg. Noworodek molosa po urodzeniu waży około 1% masy ciała matki i w ciągu pierwszych tygodni życia przyrost jego masy ciała jest większy niż u szczeniąt ras mniejszych. Jednocześnie okres wzrostu jest u tych psów dłuższy niż u mniejszych ras. Dopiero po 18-24 miesiącach osiągają masę właściwą dla dorosłego psa. Rasy miniaturowe i małe osiągają masę ciała dorosłego osobnika o wiele szybciej – około 6-10 miesiąca życia (szczenię molosa osiąga w tym okresie średnio połowę masy ciała dorosłego osobnika).

Największym błędem właścicieli szczeniąt psów ras dużych i olbrzymich jest „przyspieszanie” tempa wzrostu przez podawanie karmy wysokoenergetycznej lub podawanie karmy w nadmiarze. Pierwsza faza wzrostu u szczeniąt tych ras to faza szybkiego wzrostu, w trakcie której rozwija się przede wszystkim szkielet. W dalszym okresie następuje faza wolnego wzrostu, w czasie której dochodzi do rozwoju masy mięśniowej. Ten etap właśnie może trwać do 18-24 miesięcy. Musimy pamiętać, że zwiększenie zawartości tłuszczu w diecie molosów w tym okresie sprzyjać może nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej, a nawet otyłości hipertroficznej. Zbyt duże obciążenie szkieletu będzie skutkować np. dysplazją stawu biodrowego czy łokciowego. Dlatego bardzo dużym błędem jest dostarczanie zbyt dużej ilości energii z pokarmem w fazie wzrostu u molosów. Czyli szczenię np. doga niemieckiego wymaga w ciągu pierwszych 8 miesięcy życia znacznie więcej energii niż rasy mniejsze, a w dalszym okresie zapotrzebowanie na energię stopniowo maleje.

Proces starzenia również przebiega u psów różnie. Określając próg czasowy, od którego uznaje się psa za starego, należy mieć na uwadze przede wszystkim wielkość zwierzęcia.
U psów olbrzymich już w wieku 5 lat można mówić o psie starym, u psów ras dużych – w wieku od 6 lat, u średnich – w wieku 7 lat, a u małych (poniżej 10 kg) dopiero w wieku 8 lat. Tak więc pożywienie dla starszych psów trzeba zacząć podawać wcześniej rasom dużym niż rasom małym.

Karmienie starszych psów

Wskutek postępu, jaki dokonał się w zakresie walki z chorobami, a także żywienia psów domowych i opieki zdrowotnej nad nimi, wydłuża się czas życia naszych pupili. Ogólnie przyjmuje się, że 7 lat stanowi umowną granicę pomiędzy psem dorosłym a starym, jest to jednak bardzo przybliżony wskaźnik. Istnieje wiele czynników wpływających pośrednio lub bezpośrednio na proces starzenia się psa, a rozpiętość wieku, który można uznać za początek starości, jest duża. Zmiana diety w celu zapewnienia starzejącemu się zwierzęciu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych może spowolnić te procesy.

Poza tym trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia wydolności narządów (m.in. wątroby, trzustki) i pożywienie dla starszych zwierząt powinno zawierać składniki o wysokiej strawności i jakości oraz być łatwo przyswajalne. Dlatego polecamy Oasy karma mokra dla psa. Należy podkreślić, że w tym okresie życia bardzo często pojawiają się choroby charakterystyczne dla wieku podeszłego, ale często występuje też wielochorobowość, co także pociąga za sobą konieczność zmiany diety. Dobrze, jeżeli w pożywieniu dla psa seniora znajdą się: NNKT (n-3 i n-6), L-karnityna, kwas liponowy, witamina E, witaminy z grupy B, witamina C, β-karoten, luteina, likopen, glukozamina, siarczan chondroityny, selen, cynk. Duże znaczenie w tym okresie ma także dbanie o zęby i dziąsła.

Karmy dla psów sportowych

Sposób żywienia takiego psa powinien być dostosowany do zapotrzebowania energetycznego, które wynika z rasy, wieku, stanu zdrowia, sposobu utrzymania, rodzaju uprawianej dyscypliny, fazy i wielkości obciążeń treningowych, pory roku, klimatu oraz indywidualnych tendencji zwierzęcia. Psy o dużej aktywności fizycznej i użytkowe wymagają podawania pokarmów wysokoenergetycznych, bardzo dobrej jakości, o wysokiej strawności, aby ich przewód pokarmowy nie był nadmiernie obciążony. Takie psy mogą otrzymywać łatwo przyswajalne węglowodany, gdyż stwierdzono, że mają one pozytywny wpływ na zdolność do wysiłku fizycznego. Polecamy karmę Primal karma.

Wykazano także, że podanie psom zaprzęgowym bezpośrednio po biegu łatwo przyswajalnych polimerów glukozy pobudza odbudowę glikogenu. W diecie psów sportowych i pracujących często łączy się węglowodany z białkiem, celem nasilenia wzrostu zawartości glikogenu w mięśniach szkieletowych. Białko jest składnikiem niezbędnym w procesach regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym. Najlepszym wyznacznikiem prawidłowego żywienia psa jest ocena jego kondycji, stanu skóry i okrywy włosowej. Ze względu na większe obciążenie aparatu ruchu u psów użytkowych należy nie tylko dbać o zbilansowaną dietę i odpowiednią masę ciała, ale dodatkowo podawać suplementy, które mają za zadanie chronić stawy, lub wybrać gotową karmę zawierającą takie składniki. Podstawowe preparaty powinny zawierać glukozaminę oraz chondroitynę, które naturalnie występują w chrząstce stawowej, zapobiegają jej urazom w czasie ruchu oraz wspomagają regenerację.


Powiązane artykuły