Kierunek Design

Kierunek Design

Który z materiałów, według Pana, najwierniej oddaje przekaz wyobraźni przestrzennej? A który z nich ma największe możliwości? W swoich pracach myślę o kontekście, w którym zaistnieje mój produkt, w wyobraźni umieszczam go w przestrzeni, w której znakomicie zafunkcjonuje w postaci mocnego akcentu, czy też zniknie wkraczając w sferę intymną użytkownika.

1. Z którego z dotychczasowych projektów jest Pan najbardziej zadowolony?

Jest wiele projektów, które mają dla mnie specjalne znaczenie. Oczywiście mam swojego faworyta i wbrew pozorom to nie St Raw Lamp, mimo iż lampa doczekała się licznych publikacji odwiedzając targi w Mediolanie, Paryżu, Frankfurcie czy Poznaniu. Z dotychczasowych realizacjach najbliższy jest mi Erythrocyt. Mebel inspirowany końcem lat 60’tych oraz zaprojektowane bransoletki z koralików w nurcie re designu i low weight. Jego niczym niezakłócona i harmonijna forma w połączeniu z komfortem i ergonomią w pełni realizuje założenia projektowe którymi się kieruje. W najbliższym czasie erytrocyt będzie można zobaczyć podczas wystawy designu w galerii BWA w Olsztynie w połowie kwietnia.

2. Prestiż, dyskrecja czy profesjonalizm?

Jestem za profesjonalizmem. Odpowiedzialne projektowanie, poparte ugruntowaną wiedzą i równie ważną intuicją, czy zmysłem projektowym, dają ogromną satysfakcję i zadowolenie Klientów.

3. Co dla Pana oznacza słowo „design”?
Design to dla mnie triada trzech założeń, które według mnie są nierozłączne w dobrym projektowaniu, tworzą ją Ergonomia, Forma i Funkcja. Nie wyobrażam sobie mebla, który wyklucza którekolwiek z nich.

4. Który z kolorów jest najbliższy Pana estetycznej wrażliwości?

Patrząc na moje projekty można by stwierdzić, że radość odnajduję w przeciwieństwach, raz jest to czysta biel, innym razem głęboka czerń, lecz w gruncie rzeczy są to kolory czyste i zdecydowane.

5. Metal, szkło czy drewno?

To między innymi od tego zależy jakiego materiału użyje, są to również kwestie techniczno funkcjonalne, a gest którego poszukuje jako projektant może być wspaniale uchwycony zarówno w szkle, drewnie czy metalu. Każdy z tych materiałów daje masę możliwości, ograniczeniem w niektórych przypadkach jest niestety dostępność technologii lub jej koszt związany z obróbką.

6. Czy pora roku ma wpływ na Pana proces kreatywnego myślenia?
Myślę że tak, lecz jest to wpływ bardziej pośredni, za którym idzie obserwacja otoczenia i analiza potrzeb, zdecydowanie większy wpływ ma jednak pora dnia. Projektuję wieczorem, najwięcej w nocy kiedy otoczenie usypia i przestaje emitować bodźce, które za dnia intensywnie odbieram i analizuje.

7. Nad czym Pan obecnie pracuje?
Obecnie razem z częścią Zespołu Collective Studio pracujemy nad projektem siedziska, które swoją premierę będzie miało podczas Arena Design na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Myślę że projekt zaskoczy wiele osób i pozwoli inaczej spojrzeć na mebel. Do 25 maja pozostanie jednak tajemnicą naszego Zespołu.

8. Ukryte pragnienia na najbliższą twórczą przyszłość?
Marzę o wyedukowanym w kwestii designu społeczeństwie.


Powiązane artykuły