Sprzedaż firmy - najważniejsze informacje

Sprzedaż firmy - najważniejsze informacje

Decyzja o sprzedaży firmy jest jednym z ważniejszych kroków w życiu. Tworząc ten artykuł chcieliśmy pomóc Ci w podjęciu tej jakże trudnej decyzji i przygotowaliśmy kilka punktów, o których powinieneś pamiętać.

Najważniejsze punkty sprzedaży firmy

Zastanów się, czy samodzielnie chcesz sprzedać firmę

Zastanów się, czy chcesz samodzielnie spróbować sprzedać firmę. Alternatywnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doradcy lub maklera firmowego. Jest to wygodne, aczkolwiek bardzo kosztowne rozwiązanie, które w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw może być nieopłacalne. Zawsze możesz rozpocząć od prostszego rozwiązania, czyli zamieścić ogłoszenie na profesjonalnym portalu. W ten sposób możesz szybko dotrzeć do szerokiego grona potencjalnych kupców.

Ustal obiektywną wartość przedsiębiorstwa

Oszacuj przedział wartości Twojego przedsiębiorstwa. Zanim nastawisz się na konkretną kwotę, postaraj się obiektywnie przeanalizować kondycję firmy. Pamiętaj, że swoją opinię powinieneś poprzeć przekonywującą argumentacją i na ich pokrycie dysponować odpowiednią dokumentacją. W ten sposób stworzysz współmierną wizję firmy, którą będzie Ci łatwiej przedstawić potencjalnym kupcom.

Przygotuj się i firmę na okres sprzedaży

Zgromadź dokumenty, które mogą okazać się przydatne przy sprzedaży firmy, tak by znajdowały się gotowe pod ręką i mogły być przedłożone na każde życzenie kupującego. W ten sposób zabezpieczysz się na okres prowadzenia negocjacji, pokażesz swój profesjonalizm i zyskasz zaufanie. Dokładne przygotowanie zawsze jest dobrze odbierane przez kupujących, dodatkowo daje Ci większe poczucie pewności, które jest bardzo ważne podczas negocjacji.

Postaw się w roli krytycznego inwestora

Postaraj się wymienić słabe punkty Twojego przedsiębiorstwa. Kupujący może Ci podać przeróżne obiekcje, dlatego też warto być na nie przygotowanym. W takiej sytuacji ważne jest nie dać się zbić z pantałyku i wiedzieć w jaki w jaki sposób spokojnie, ale stanowczo odeprzeć obiekcje.

Zachowaj elastyczność

Opracuj taktyki negocjacji. Pamiętaj, że każdy kupiec jest inny. Z jednej strony warto podejść do negocjacji dokładnie wiedząc, co się chce osiągnąć, jednak z drugiej strony nie należy zapominać o elastyczności prowadzenia rozmów. Skoncentruj się na celach, które podzielasz z kupującym. Jeżeli narzucisz sztywne warunki, wtedy jest małe prawdopodobieństwo, że dojdziecie do satysfakcjonującego kompromisu.

Cierpliwie analizuj postępy

Zachowaj cierpliwość i rozwagę. Analizuj każdą odbytą rozmowę, na tej podstawie możesz wywnioskować jakie są oczekiwania Twoich kupców i postarać się przygotować propozycję, która będzie spełniać ich oczekiwania. Nie daj się zwieść, zimna krew i rozsądek będzie Twoim atutem.

Bądź uważny aż do samej finalizacji

Bądź uważny do samego końca. Nawet, jeżeli negocjacje zmierzają w dobrym kierunku i wszystko wskazuje na to, że dobiliście targu, pozostań realistą! Poczekaj aż podpiszesz umowę sprzedaży a wynegocjowana stawka trafi na Twoje konto. Dopiero teraz możesz otworzyć szampana i spokojnie cieszyć się z sukcesu!


Powiązane artykuły