„Wszystko da się naprawić” Zbigniew Lew-Starowicz

„Wszystko da się naprawić” Zbigniew Lew-Starowicz
Bardzo ciekawie wydana książka, na bibliotecznej półce od razu przykuła moją uwagę. Czerwono-czarno – biała okładka z imitacją pęknięcia. Fajne! Nie tylko okładka jednak jest fascynująca, środek także, choć ekologów może przyprawić o zawał marnotrawstwo miejsca. Za to efekt uzyskany tym zabiegiem jest ciekawy, niespotykany. Książka miałaby połowę swojej objętości gdyby nie fantazja wydawcy, aczkolwiek i tak czyta się bardzo szybko gdyż ma formę wywiadu rzeki, podzielonej na tematyczne rozdziały.

Poradniki to taki charakterystyczny dział literatury – czasem czyta się je miesiącami (wiem co mówię, sama tak czasem mam) – ale skłaniają do przemyśleń, mogą pomóc w rozwiązaniu problemów. Nie wiem, czy tak jest w przypadku tej książki, bo poruszane w niej tematy nie do końca mnie dotyczą. Trochę frazesów typu: trzeba rozmawiać, trzeba się nawzajem słuchać, trzeba poszukać pomocy kiedy sobie nie radzicie… Dopiero w ostatnim rozdziale profesor troszkę się odsłania – uchyla rąbka tajemnicy i zdradza kilka technik jakie stosuje. Mnie uświadomił jedynie tyle jak dobra psychoterapia powinna wyglądać. Ale zawsze to coś. Myślę, że to pozycja dla wszystkich, ale w szczególności dla osób, które są w stałym związku. Sama treść jest pisana bardzo przystępnym i obrazowym językiem.

Warto też spojrzeć na pozytywny wydźwięk tytułu i co za tym idzie – całej książki. Bardzo dobre podejście, którego powinniśmy się nauczyć – wszystko da się naprawić. Dobrze by było, gdybyśmy pomyśleli o tym, zanim się rozstaniemy lub dopuścimy do eskalacji kłótni i sprawimy, ze wspólne życie zacznie nas nieprzyjemnie uwierać zamiast cieszyć. Warto pracować nad związkiem, a w tym w jaki sposób to robić, może nam pomóc właśnie ta książka (jak i wiele innych w tym typie).

Podsumowując: lektura jest ciekawa, napisana bardzo przystępnym i obrazowym językiem, czyta się ją szybko. Czy jest odkrywcza? Nie mogę jednoznacznie odpowiedzieć – na pewno każdy znajdzie coś dla siebie, będzie mógł utożsamić się z którymś z przytaczanych przez profesora przypadkiem i być może – rozwiązać swój problem. Dlatego zachęcam do sięgnięcia po tą pozycję :)